След най-дългите преговори в историята на страната Австрия най-после има правителство. Днес по обяд членовете на новия кабинет положиха клетва пред президента Александър Ван дер Белен. Канцлер, 13 министри и седем държавни секретари ще формират политиката на страната в следващите четири години.
Изборите на 29 септември изведоха на първо място Партията на свободата на Херберт Кикъл с 28,85%, следвана от Народната партия с 26,27§, Социалистическата партия с 21,14%, либералната партия NEOS с 9,14% и Зелените с 8,24%. Преговорите за сформиране на кабинет бяха дълги и сложни и преминаха през различни конструкции.
Два неуспешни опита
Ван дер Белен не даде първия мандат на партията, спечелила най-много гласове на изборите, защото всички други политически сили заявиха категорично, че не желаят да влизат в коалиция с Кикъл. Така на масата седнаха останалите играчи – Народната партия, Социалистическата партия и NEOS. След напрегнати разговори стана ясно, че никой не желае да остъпи от позициите си и преговорите рухнаха.
Така за втори опит за съставяне на кабинет желание заявиха Народната партия и Партията на свободата. Междувременно дотогавашния канцлер Карл Нехамер подаде оставка и се оттегли от политиката, извеждайки в светлините на прожектора Кристиан Щокер. Въпреки че успяха да се договорят за някои базови параметри, препъни камъкът пред тази коалиция се оказа разпределянето на постовете и по-конкретно кой ще поеме вътрешното министерство, за което Кикъл изрично настояваше. Така и този вариант за правителство се провали и отвори път за третия опит.
Всеки си извади поука
Ван дер Белен трябваше отново да даде възможност на Народната партия и социалистите да се опитат да съставят кабинет. Този път явно уроците бяха научени и разговорите вървяха по-гладко и бързо. Към тях отново се присъедини NEOS като така се гарантира стабилно парламентарно мнозинство.
В крайна сметка от днес Кристиан Щокер от Народната партия е новият канцлер, а в правителството му има много нови и няколко добре познати имена.
Разпределение на ресори
Народната партия запази за себе си вътрешното министерство, което остава в ръцете на досегашния министър Герхард Карнер, министерство на икономиката начело с Волфганг Хатмансдорфер, министерство на отбраната с досегашната министърка Клаудия Танер, министерство на земеделието и околната среда, както и министерство на семейството, младежта, ЕС и интеграцията.
Освен с вицеканцлера Андреас Баблер, който ще отговаря още и за жилищата, изкуствотото, културата. медиите и спорта, социалистите могат да се похвалят и с министъра на финансите Маркус Мартербауер. Техни са още министерство на правосъдието, социалното и здравно министерство, министерство на инфраструктурата и транспорта, както и министерство на жените и науката.
NEOS поеха две министерства. На мястото на първия дипломат и временен канцлер Александер Шаленберг застава Беата Майнъл-Райзингер, а Кристоф Видеркер поема министерство на образованието.
Трудно родено и с не малко вътрешни противоречия, новият кабинет трябва да предприеме редица спешни мерки, за да овладее растящата инфлация и нарстваща безработица. Не малко са предизвикателствата и във външно-политически план, но правителството е заявило, че ще следва твърда проевропейска линия.