21.2 C
Виена
неделя, 20 април, 2025
spot_img
НачалоAвстрияПет въпроса към художника Стоимен Стоилов: От както се помня рисувам

Пет въпроса към художника Стоимен Стоилов: От както се помня рисувам

-- Реклама --

Елица Ценова

Преди малко повече от две години се срещнах с художника Стоимен Стоилов в уютното дворче на кварталното му заведение. Поводът за разговора ни бе неговата рисунка за плаката на Детско-юношеската филхармония „Пионер“, която гостува през юли 2022 г. във Виена по инициатива на сдружение „Лилавия лебед“.

Тогава си запазих отговорите на пет въпроса за „някой друг път“. И ето че дойде подходящият момент – юбилейната изложба на големия художник в БКИ „Дом Витгенщайн“. На 18 септември той ще навърши 80 години!

Честита годишнина, г-н Стоилов! И нека все така намирате щастието на „върха на четката“!

Пандора, Източник: stoimen-stoilov.com

Опишете се с пет думи?

Художник, който рисува с вдъхновение!

Какво Ви доведе във Виена?

Семейни причини. Живял съм и в Париж, имах дълги години ателие в Южна Франция, в областта Лангедог, в Копенхаген, няколко години в Базел.

Какво правите с най-голямо удоволствие?

Да рисувам. Моето щастие е на върха на молива.

Защо станахте художник?

Откакто се помня рисувам. На 3-4 години вече изрязвах фигури на коне от амбалажна хартия, направо с ножицата, без предварителна рисунка.

Каква свръхсила бихте искали да притежавате?

Това е Божия работа.

Откъс от интервюто „Стоимен Стоилов, художник: Моето щастие е на върха на молива“, публикувано в Меланж Булгарен на 18.06.2022 г.

Визитка

Стоимен Стоилов е роден на 18 септември 1944 г. във Варна.

Той завършва Националната художествена академия през 1972-ра в класа на проф. Александър Поплилов. Създател е на Международното биенале на графиката във Варна. През 1991 г. е удостоен с Хердерова награда за цялостно творчество на Виенския университет. В същата година ателието му във Варна изгаря до основи, много произведения са изгубени. Художникът се премества да живее във Виена. През 2009 г. е удостоен с титлата „професор“ от Министерство на културата на Австрия за изключителни заслуги към развитието на нейната култура и изкуство. Носител на орден „Стара планина“ първа степен.

Негови произведения са притежание на Френската библиотека и Фондът за съвременно изкуство в Париж, Музеят за графично изкуство „Албертина“ във Виена, Конгресната библиотека във Вашингтон, Третяковската галерия, музеят „Пушкин“ в Москва, частни колекции. Името му фигурира в Benezit – най-старата френска енциклопедия за изобразително изкуство. Източник: Галерия Кавалет

СВЪРЗАНИ ПУБЛИКАЦИИ

Реклама

Календар

Реклама

Последвайте ни

Реклама

Абонамент за бюлетин

Реклама

Последни публикации